Aktualno
Fizička i komunikacijska pristupačnost ureda udruga osoba s invaliditetom kao preduvjet održivosti
U okviru Erasmus+ projekta Kreni na zeleno… dana 15. lipnja održana je Online edukacija o fizičkoj i komunikacijskoj pristupačnosti ureda kao preduvjetu odvijanja svih aktivnosti u kojima sudjeluju osobe s invaliditetom i elementima koji pridonose održivosti sustava, ali i zelenom djelovanju.
U prvom dijelu edukacije koja se odnosila na fizičku pristupačnosti ureda, izvršni direktor SOIH-a Ratmir Džanić, kao jedan od Youth workera, predstavio je osnovne elemente koje bi uredi trebaIi zadovoljavati kako bi i osobe s invaliditetom kao korisnici usluga koje udruge pružaju, mogle i koristiti usluge, ali i sudjelovati u brojnim aktivnostima koje udruge provode, kao akteri i kao oni koji pokreću promjene u lokalnoj zajednici. Uz KPOSI i propise kojima se u RH regulira fizička pristupačnost istaknuo je logistički lanac mobilnosti i primjere dobre prakse koji doprinose inkluziji osoba s invaliditetom.
Zdravka Baštijan, Youth workerica i predstavnica partnera na projektu HSGN u izlaganju o komunikacijskoj pristupačnosti ureda dala je pregled uređaja i sredstava koji olakšavaju komunikaciju s gluhim i nagluhim osobama među kojima je istaknuta Platforma Slavica kao inovativan model prevođenja na znakovni jezik na daljinu. Značaj Slavice ogleda se i u činjenici da predstavlja doprinos očuvanju okoliša i uopće održivosti jer se njezinim korištenjem smanjuju nepotrebna putovanja i troškovi uopće.
Na edukaciju su se uz sve Youth workere i mlade osobe s invaliditetom uključili i predstavnici udruga osoba s invaliditetom koji su prepoznali njezin značaj za unapređenje rada.
Edukacijom su Youth workeri i mlade osobe s invaliditetom potaknute na zagovaranje uvođenja inkluzivne pristupačnosti u svojim lokalnim zajednicama, ali i na prenošenje stečenih znanja u organizacije u svojim lokalnim zajednicama.